EST | ENG | RUS
esileht

Milliste juhilubadega võib Eestis autot rentida?

Print

Eestis tohib sõita kõigi allpool loetletud riikide juhilubadega, kui nendel on andmed ladina tähtedega, kuid väljaspoole Eestit võivad olla teised reeglid.

Eestis kehtivad kõikide Euroopa Majanduspiirkonna liikmesriikides ja  Šveitsis ning Genfi 1949 ja  Viini 1968. aasta teeliikluse konventsiooni liitunud riikide poolt väljastatud juhiload.

Kindlasti peavad load vastama veel kahele tingimusele:
1. Juhiloal olevad kanded peavad olema ladina trüki- või kirjutuskirjas või ladina kirja translitereeritud.
2. Juhiloale peab olema kantud vastava kategooria tähis, millega ta Eestis sõita soovib.
Juhul, kui juhiloal puuduvad ladina tähtedega märkmed on tarvilik lisaks rahvusvahelist juhiluba.

Sõiduks Eestise ning teistesse Euroopa Liidu riikidesse tohib kindlasti kasutada allpool toodud nimekirjas olevaid juhilubasid.

28 liikmesriiki: Prantsusmaa, Itaalia, Saksamaa, Belgia, Luksemburg, Holland, Taani, Suurbritannia, Iirimaa, Kreeka, Hispaania, Portugal, Soome, Rootsi, Austria, Eesti, Läti, Leedu, Poola, Tšehhi, Slovakkia, Sloveenia, Ungari, Malta, Küpros, Rumeenia ja Bulgaaria. Lisaks Euroopa Majanduspiikond (EEA): Eelmised + Island, Norra ja Liechtenstein ja Euroopa Vabakaubanduspiirkonda (EFTA) kuuluv Šveits.

Selles nimekirjas on näiteks Küpros ja Malta, mis on küll liitunud Genfi Konventsiooniga kuid pole liitunud Viini konventsiooniga. Island ja Liechtenstein pole liitunud kummagi konventsiooniga kuid nende lubadega võib samuti sõita kogu Euroopa Liidu territooriumil. Vastav tunnustamine tuleneb EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIVIST 2006/126/EÜ, mille kohaselt peavad kõik Euroopa Liidu ja majanduspiirkonna liikmesriigid tunnustama vastastikku juhilube, mille kehtivust pole piiratud mõne liikmesriigi territooriumil.

Eestis ning järgnevas loetelus toodud  riikides võib sõita nende  riikide juhilubadega eeldusel, et lubadel on ladina tähed. Need on 1968. aasta teeliikluse konventsiooniga liitunud riigid (nimekirjast on välja jäetud eelpool lojuba loetletud riigid):

Albaania, Armeenia, Aserbaidžaan, Bahama, Bahrein, Valgevene, Bosnia ja Hertsegoviina, Brasiilia, Bulgaaria, Kesk-Aafrika Vabariik, Tšiili, Costa Rica, Côte d'Ivoire, Horvaatia, Kuuba, Kongo Demokraatlik Vabariik , Ecuador, Gruusia, Ghana, Guyana, Vatikan,Indoneesia, Iraan (Islamivabariik), Iraak, Iisrael, Kasahstan, Kenya, Kuveit, Kõrgõzstan,  Libeeria, Mehhiko, Moldova, Monaco, Mongoolia, Montenegro, Maroko, Madalmaad, Niger, Pakistan, Peruu, Filipiinid, Katar, Korea Vabariik, Vene Föderatsioon, San Marino, Saudi Araabia, Senegal, Serbia, Seišellid, Lõuna-Aafrika, Tadžikistan, Tai, endine Jugoslaavia Makedoonia Vabariik, Tuneesia, Türgi, Türkmenistan, Ukraina, Araabia Ühendemiraadid, Uruguay, Usbekistan, Venezuela, Vietnam, Zimbabwe.
Samuti võib kuni siiani loetletud riikides sõita Eesti juhilubadega ilma rahvusvahelist juhiluba omamata.

Eestis saab sõita allpool on toodud Genfi 1949 konventsiooniga liitunud riikides väljastatud juhilubadega eeldusel, et lubadel on ladina tähed. Siin ei ole toodud neid riike, mis on mõlema konventsiooniga liitunud (nt Albaania) ega ka neid riike, mis kuuluvad Euroopa Liitu või Euroopa majanduspiirkonda ja on juba eelpool mainitud.

Nende riikide juhilubadega võib sõita Eestis kuid väljapoole Eestit ainult koos rahvusvahelise juhiloaga, kui vastav riik seda nõuab.

Eestis võib sõita allpool toodud riikide juhilubadega (eeldusel, et lubadel on Ladina tähed) ning rahvusvahelist juhiluba ei ole vaja:

Alžeeria, Argentina, Austraalia, Bangladesh, Barbados, Benin, Botswana, Burkina Faso, Kambodža, Kanada, Kongo, Côte d'Ivoire, Dominikaani Vabariik, Egiptus, Fidži, Ghana, Guatemala, Haiti, Püha Tool, India, Jamaica, Jaapan , Jordaania, Laose Demokraatlik Vabariik, Liibanon, Lesotho, Madagaskar, Malawi, Malaisia, Mali, Namiibia, Uus-Meremaa, Nigeeria, Paapua Uus-Guinea, Paraguay, Rwanda, Sierra Leone, Singapur, Sri Lanka, Süüria Araabia Vabariik, Togo , Trinidad ja Tobago, Uganda, Ameerika Ühendriigid.
Viimases loetelus nimetatud riikidesse reisimisel Eesti juhilubadega peaksite omama lisaks ka rahvusvahelist juhiluba. See on dokument, milles on Eesti juhilubade tõlge prantsuse, inglise, hispaania ja vene keelde. Ning kasutamiseks vaid koos siseriikliku juhiloaga.

1968. aasta teeliikluse konventsiooni osalisriigis väljastatud konventsiooni kohase  juhiloaga võib sõita enamus EU riikides. Juhul kui soovite sõita Eestist välja Genfi 1949. aasta teeliikluse konventsiooni osalisriigi juhiloaga vajate lisaks rahvusvahelist juhiluba või ka osades riikides tõlget juhilubadest.  

Näiteks kui Te soovite sõita Lätti, siis peate arvestama, et seal kehtivad pisut teised reeglid. Läti territooriumil võib sõita kõigi Viini 1968. aasta teeliikluse konventsiooni liitunud riikide poolt väljastatud juhilubadega. Genfi 1949 konventsiooni lubadega võib sõita Lätis juhul, kui nendel olev info on ladina tähestikus ning ka siis tohib juhtida vaid B kategooria sõidukit. Juhul kui juhiload ei ole ladina tähestikus, siis on Läti seaduse järgi nõutav juhilubade notariaalne tõlge (seaduse järgi pole seal rahvusvaheline juhiluba kehtiv, samuti ei väljasta Läti oma residentidele rahvusvahelisi lube ning seega on Lätlased pisut ebaselges olukorras kuidas ise sõita autoga 1949 konventsiooniga liitunud riikides näiteks Austraalias.) 

Leedus võib liigelda Euroopa Liidu ja majanduspiirkonna juhilubadega kuid Genfi ja Viini konventsiooni osalisriikide juhilubade omanikud peavad omama rahvusvahelist juhiluba.

Eesti juhilubadega üldjuhul ei tohti sõita Genfi 1949 konventsiooniga liitunud riikides ilma rahvusvahelise juhiloata (Selle väljastab Maanteeamet). loomulikult võib olla erandeid, kui vastav riik on võtnud vastu samamõistlikud seadusandlikud aktid kui Eesti. Rahusvahelised juhiload kehtivad ainult koos Eesti juhilubadega.